O autorze
Dariusz Szulc: ekonomista, dziennikarz, kulturoznawca.

Właściciel agencji ARTVENTURE, która łączy dwa światy: sztuki i biznesu. Światy te podlegają odmiennym porządkom. Z zaciekawienia tym, co powstaje na ich styku, z miłości do sztuki i ciekawości relacji międzyludzkich powstała oferta, która łączy obydwa światy i porządki w nich rządzące. Na ich styku tworzy się wartość dodana: wyróżniająca się swoją narracją komunikacja medialna.

ARTVENTURE Specjalizuje się w komunikacji międzykulturowej oraz w zarządzaniu prestiżem i reputacją osób i marek. Realizuje projekty dla firm, w dużej mierze rodzin biznesowych, instytucji kultury i niezależnych artystów.

ARTVENTURE promuje także sztukę, wspiera środowiska twórcze i wprowadza do obrotu rynkowego polską sztukę współczesną.

Kreatywność Red Bull’a z drugiej strony kurtyny

Większość działań sponsorowanych przez Red Bull’a koncentruje się na sportach - w tym są wyścigi Formuły 1, piłka nożna i imprezy związane ze sportami ekstremalnymi - ale firma finansuje też udane programy z dziedziny sztuki i muzyki. Red Bull stworzył wyróżniający się przekaz marketingowy, który skierowany jest zarówno do podstawowej grupy docelowej, jak i szerszych kręgów odbiorców.

Najbardziej znanym projektem firmy poza sportem jest Red Bull Music Academy (RBMA) z siedzibą w Kolonii. Założona w 1998 r. RBMA stała się liderem w świecie muzyki elektronicznej i kultury. Jego działalność obejmuje festiwale, magazyn internetowy, stację radiową, kluby nocne, a także wykłady wpływowych muzyków, didżejów i wykonawców. Inicjatywy Akademii, w tym wykłady w formie opowieści, wpłynęły na świat muzyki tanecznej i pomogły włączać do kanonu niektóre skrajne podgatunki czarnej muzyki. Niemiecka gazeta Handelsblatt opisała szefa Red Bull’a, jako "budowniczego imperium mediów, aby reklamować napój energetyczny" Red Bull.W Nowym Jorku, Red Bull prowadzi Red Bull Arts. Jest to dwupoziomowa przestrzeń zajmująca ponad tysiąc metrów kwadratowych. Na stronie internetowej Red Bull’a opisana jest ona jako "eksperymentalna, niekomercyjna przestrzeń artystyczna". W ciągu ostatnich trzech lat miały tam miejsce imponujące wystawy wielu artystów. Niestety „niekomercyjna” przestrzeń stała się miejscem zbiórki pieniędzy poprzez projekty artystyczne na kampanię prezydencką Hillary Clinton. Dużo w działaniach Red Bull’a i jego organizacji jest politycznego zaangażowania. Red Bull chce mieć wpływ na życie społeczne?

Takie spolaryzowanie Red Bull’a pojawiło się w czasach, gdy sponsorowanie sztuki przez korporacje zaczęło przyciągać wzmożoną kontrolę, szczególnie w Europie. Pojawiły się bowiem protesty przeciwko firmom naftowym, które wspierały muzea, w tym Luwr, Tate i Muzeum Brytyjskie. (Tate zakończył w zeszłym roku umowę sponsorską z BP). Zdecydowanie najlepiej byłoby, aby korporacje nie wykorzystywały kultury i sztuki do swojej aktywności politycznej lecz pozostawały apolityczne. Instytucje kultury wolałby zresztą pieniądze od kilku mniejszych firm-mecenasów, co wzmacniałoby ich niezależność artystyczną. Jest to pole do działania firm średnich, a także małych.

CEO Red Bull’a twierdzi, że platforma medialna, którą stworzył będzie finansowana przez jego prywatną fundację Quo Vadis Veritas i będzie działać niezależnie od Red Bulla oraz jego własnej stacji telewizyjnej Servus TV.

W ubiegłym roku Red Bull wyprodukował sześć miliardów puszek napoju energetycznego i osiągnął roczny przychód w wysokości 6 miliardów euro. Kreatywność pozostaje w centrum marki. CEO Red Bull’a twierdzi, że jedynym sposobem maksymalizacji zysków jest zmaksymalizowanie kreatywności, innowacji i inteligencji. Wszystko co genialne, wysokiej jakości, znaczące i przede wszystkim twórcze przynosi ponad przeciętne zyski.

To brzmi jak ostrzeżenie dla konkurencji, aby miała się na baczności. Każda firma musi znaleźć swój sposób na kreatywny marketing i zaangażowanie w imprezy kulturalne, które przyciągają odpowiednie grupy docelowe. Wszystko, czym żyje miasto, może być platformą komunikacyjną dla firm – a te należy tworzyć indywidualnie.

www.facebook.com/ds.artventure
Trwa ładowanie komentarzy...