O autorze
Dariusz Szulc: ekonomista, dziennikarz, kulturoznawca.

Właściciel agencji ARTVENTURE, która łączy dwa światy: sztuki i biznesu. Światy te podlegają odmiennym porządkom. Z zaciekawienia tym, co powstaje na ich styku, z miłości do sztuki i ciekawości relacji międzyludzkich powstała oferta, która łączy obydwa światy i porządki w nich rządzące. Na ich styku tworzy się wartość dodana: wyróżniająca się swoją narracją komunikacja medialna.

ARTVENTURE Specjalizuje się w komunikacji międzykulturowej oraz w zarządzaniu prestiżem i reputacją osób i marek. Realizuje projekty dla firm, w dużej mierze rodzin biznesowych, instytucji kultury i niezależnych artystów.

ARTVENTURE promuje także sztukę, wspiera środowiska twórcze i wprowadza do obrotu rynkowego polską sztukę współczesną.

Polska XIX-wieczna fabryka wznowiła manualną produkcję dachówki. Dzisiaj podbija rynki Europy i Ameryki

XIX-wieczna fabryka przeżywa swój renesans pod zarządem firmy rodzinnej z Ostrzeszowa
XIX-wieczna fabryka przeżywa swój renesans pod zarządem firmy rodzinnej z Ostrzeszowa www.heritageceramics.pl
Tradycyjna architektura zatoczyła koło i stała się innowacją. Jesteśmy dzisiaj jak akrobaci na linie. Poszukujemy równowagi pomiędzy pracą, a życiem osobistym. Żyjemy szybko, a jednocześnie chcemy wrzucić na luz, aby może z rozpędu, choć trochę potoczyć się naprzód. Chcemy komfortu, jaki dać mogą miasta, godząc się i na tempo i na hałas a jednocześnie pragniemy wytchnienia i przestrzeni dla siebie. Nowoczesne apartamentowce i domy zaczynają przypominać swoją architekturą biura albo foyer hotelowe. Aż w końcu zawrotną karierę zaczęły robić „stodoły”. Domy ze spadzistym dachem, niezwykle proste w swej formie. Taki dom ma być całkowitą odmianą estetyczną dla indywidualnego inwestora. Tradycyjne domy nigdy jednak nie wyszły poza główny nurt budownictwa indywidualnego. Pozycję tego typu projektów umacnia trend „slow” w naszym życiu.

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Każdy z nas chyba już słyszał, jeśli nie doświadczył tego osobiście, ile decyzji trzeba podjąć, ile zagadnień budowlanych poznać i zrozumieć, jak wiele terminów i fachowców zgrać w jednym projekcie pod tytułem „budowa domu rodzinnego”, aby na koniec cieszyć się życiem pod dachem tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest dom.
Koniec sezonu budowlanego to zwykle zamykanie brył przed zimą. Pełną parą pracuje więc 120-letni piec Hoffmanna w ostrzeszowskiej fabryce, gdzie wytwarza się jedyną w Polsce dachówkę według tradycyjnej XIX-wiecznej metody. Fabryka robi ogromne wrażenie.


Zwiedzając tę fabrykę, na chwilę zapomniałem o współczesnym świecie, zanurzyłem się w klimacie XIX wieku. Nie mogłem się oprzeć, aby nie dotknąć starych schodów, którymi wszedłem na dach ogromnego pieca. Znalazłem się na poddaszu pięknej, starej fabryki. Tu steruje się wielkością ognia, dosypuje się węgla do komór, gdzie wypalana jest najpiękniejsza dachówka ceramiczna (zobacz film, jak to się robi metodą sprzed wieku: https://youtu.be/Opjmht1at3A).


Inwestorzy z Wielkiej Brytanii czekają w długiej kolejce na dostawę tej właśnie dachówki. Polska dachówka, ręcznie wytwarzana podbiła serca Brytyjczyków. Ponieważ jest to produkt premium, nie każdy może sobie pozwolić na jego zakup. Gdy rozmawiałem pod Warszawą z jednym z indywidualnych inwestorów, powiedział mi, że dla tej dachówki kazał przebudować w ostatniej chwili dach, aby lepiej ją wyeksponować. Dach jest jak piąta elewacja.
Adam Kostrzewski, prezes i współwłaściciel (w drugim pokoleniu rodzinnego biznesu) mówi, że pod marką Heritage, rodzina biznesowa chce robić to, co ma ponadczasowy sens. W sposób całkowicie manualny, wykorzystując XIX-wieczną metodę wypału, fabryka wytwarza dachówkę, która zachwyciła już inwestorów w Europie i Ameryce Północnej. Przyjeżdżają tu ludzie, którzy budują domy oraz kooperanci z całej Polski i z zagranicy, aby obejrzeć fabrykę, to zawsze robi na nich ogromne wrażenie. Są oszołomieni w swym zachwycie. Wizja biznesowa ma specyficzną dynamikę, a jej realizacja potrafi zachwycać - taki był cel, który postawiła sobie rodzina tworząc ceramikę Heritage.


Czym jest Heritage?
To unikalna dachówka wypalana w tradycyjnym XIX-wiecznym piecu, opalanym węglem, który nadaje jej niepowtarzalny wygląd. Heritage to dziedzictwo sztuki pokryć dachowych w najlepszym stylu. Charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem, na który składają się odcienie kolorów, kształt i faktura, którą wyczuwa się dłońmi. Jest przyjemna w układaniu, daje ogromną satysfakcję wymagającym dekarzom.


Ostrzeszowska fabryka jest głównym zakładem produkcyjnym. Tu znajduje się również laboratorium, gdzie prowadzone są stałe badania i, gdzie preparuje się glinę do produkcji. Heritage to marka należąca do rodzinnego przedsiębiorstwa. To właśnie rodzinny charakter firmy i jej wartości, które przenikają do biznesu spowodowały, że wszyscy pracownicy mogą się realizować, jako rzemieślnicy. Nieustanne dążenie do doskonałości sprawia również, że układanie połaci dachowej stają się przyjemnością. Tu zawsze człowiek tworzy swoje dzieło, nie maszyny.

Zobacz Heritage na Facebooku.

#
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...